<
>

Boxing fight schedule

To go directly to a particular month, click the links below:

OCTOBER | NOVEMBER | DECEMBER

September 22

At Tucson, Ariz. (ESPN/ESPN Deportes):

  • Oscar Valdez vs. Genesis Servania, 12 rounds, for Valdez's WBO featherweight title

  • Gilberto "Zurdo" Ramirez vs. Jessie Hart, 12 rounds, for Ramirez's WBO super middleweight title

  • Michael Conlan vs. Kenny Guzman, 6 rounds, featherweights

  • Egis Kavaliauskas vs. Mahonri Montes, 10 rounds, welterweights

  • Robson Conceicao vs. Carlos Osorio, 8 rounds, junior lightweights

  • Lenny Zappavigna vs. Fidel Monterrosa, 8 rounds, welterweights

  • Fazliddin Gaibnazarov vs. Victor Rosas, 8 rounds, lightweights

  • Mikaela Mayer vs. Allison Martinez, 4 rounds, female lightweights

At Philadelphia:

  • Joey Dawejko vs. Demetrius Banks, 8 rounds, heavyweights

  • Ray Serrano vs. Claudinei Lacerda, 8 rounds, welterweights

  • Branden Pizarro vs. Tyrone Luckey, 6 rounds, junior welterweights

  • Devin Haney vs. Luis Eduardo Florez, 8 rounds, lightweights

  • Sammy Teah vs. Istvan Demanecz, 6 rounds, lightweights

  • David Murray vs. Attila Koros, 6 rounds, light heavyweights

  • Jeremy Cuevas vs. Donte Bryant, 4 rounds, junior welterweights

  • John Bauza vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

  • Gadwin Rosa vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

  • Angel Pizarro vs. Joseph Cole, 4 rounds, junior featherweights

  • Ernesto Almodover vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights

At Ontario, Calif.:

  • Jose Roman vs. Wilberth Lopez, 8 rounds, junior welterweights

  • Juan Ruiz vs. Erick Martinez, 8 rounds, welterweights

  • Ruben Villa vs. Ernesto Guerrero, 6 rounds, featherweights

  • Michael Dutchover vs. Carlos Flores, 6 rounds, junior lightweights

  • Ruben Torres vs. TBA, 4 rounds, lightweights

At Torrelavega, Spain:

  • Sergio Garcia vs. Felice Moncelli, 12 rounds, junior middleweights

September 23

At Inglewood, Calif. (HBO):

  • Jorge Linares vs. Luke Campbell, 12 rounds, for Linares' WBA lightweight title

  • Antonio Orozco vs Roberto Oritz, 10 rounds, junior welterweights

  • Romero Duno vs. Juan Sanchez, 8 rounds, lightweights

  • Azat Hovhannisyan vs. Sergio Frias, 10 rounds, junior featherweights

  • Abraham Lopez vs. Isao Carranza, 8 rounds, featherweights

  • Manuel Avila vs. Ramiro Robles, 8 rounds, featherweights

  • Rafael Gramajo vs. Pedro Melo, 6 rounds, junior featherweights

At San Antonio:

  • Yunier Dorticos vs. Dmitry Kudryashov, 12 rounds, for Dorticcos' WBA "regular" cruiserweight title, World Boxing Super Series quarterfinals

  • Nonito Donaire vs. Ruben Garcia Hernandez, 10 rounds, featherweights

  • Keith Tapia vs. Lateef Kayode, 10 rounds, cruiserweights

  • Misael Rodriguez vs. Malcolm Taylor, 6 rounds, middleweights

  • Eimantas Stanionis vs. Oscar Valenuela, 6 rounds, welterweights

  • Money Powell IV vs. Bruce Lutchmedial, 6 rounds, junior middleweights

  • Efe Ajagba vs. Daniel Gallemore, 6 rounds, heavyweights

  • Wesley Apochi vs. Leo Pla, 4 rounds, cruiserweights

  • Daniel Baiz vs. Yunier Calzada, 4 rounds, junior middleweights

  • Kendo Castaneda vs. Joe Sambrano, 4 rounds, welterweights

  • Joseph Rodriguez vs. Carlos Trevino, 6 rounds, welterweights

  • Dagoberto Nevarez vs. Jacob Landin, 4 rounds, middleweights

At Manchester, England (Integrated Sports PPV):

  • Joseph Parker vs. Hughie Fury, 12 rounds, for Parker's WBO heavyweight title

  • Jimmy 'Kilrain' Kelly vs. Stiliyan Kostov, 12 rounds, junior middleweights

  • Josh Wale vs. Don Broadhurst, 12 rounds, for Wale's British bantamweight title

  • Joe Murray vs. Matty Fagan, 10 rounds, lightweights

  • Peter McDonagh vs. Shayne Singleton, 10 rounds, junior middleweights

  • Jimmy 'Kilrain' Kelly vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

  • Haroon Khan vs. TBA, 6 rounds, bantamweights

  • Con Sheehan vs. TBA, 6 or 8 rounds, heavyweights

At Newcastle, England:

  • Abigail Medina vs. Martin Ward, 12 rounds, for Medina's European junior featherweight title

At Guadalajara, Mexico:

  • Hugo Ruiz vs. Enrique Bernache, 10 or 12 rounds, junior featherweights

At Park City, Kansas:

  • Nico Hernandez vs. Basyzbek Baratov, 6 rounds, flyweights

  • Tramaine Williams vs. Derrick Murray, 10 rounds, featherweights

  • Zhilei Zhang vs. Byron Polley, 10 rounds, heavyweights

  • Armando Alvarez vs. Gabor Gorbics, 10 rounds, welterweights

  • Scott Alexander vs. Richard Carmack, 8 rounds, heavyweights

  • Marcus Neal vs. Akeem Black, 4 rounds, junior middleweights

  • Jeff Sturm vs. Chris Ortega, 4 rounds, light heavyweights

  • Brian Clements vs. Archie Weah, 4 rounds, junior welterweights

At Monroe, La.:

  • Rashad Ganaway vs. Cody Richard, 10 rounds, lightweights

At Rancho Mirage, Calif.:

  • Keliesha West vs. Kriestie Simmons, 6 rounds, female junior lightweights

  • Javier Padilla vs. TBA, 4 rounds, featherweights

  • Ryan Caballero vs. Melfi Monterroso, 4 rounds, junior featherweights

At Schenectady, N.Y.:

  • Will Madera vs. Gabriel Duluc, 8 rounds, lightweights

  • Ray Jay Burmudez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

September 26

At Las Vegas (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Eduard Ramirez vs. Leduan Barthelemy, 10 rounds, featherweights

  • Alejandro Salinas vs. Duarn Vue, 8 rounds, junior lightweights

  • Bryan Figueroa vs. Ivan Jimenez, 6 rounds, lightweights

  • Junior Benjamin vs. Alan Garcia, 4 rounds, junior lightweights

  • Jonathan Esquivel vs. TBA, 4 rounds, middleweights

  • Kevin Johnson vs. TBA, 4 rounds, welterweights

September 28

At Louisville, Ky. (CBS Sports Net):

  • Toka Kahn Clary vs. Braulio Rodriguez, 10 rounds, featherweights

  • Duke Micah vs. Mario Diaz, 10 rounds, bantamweights

  • Joshua Davis vs. Ray Lampkin Jr., 6 rounds, junior lightweights

  • Joshua Temple vs. Bryan Daniels, 4 rounds, cruiserweights

  • Carlos Dixon vs. TBA, 4 rounds, lightweights

  • Janelson Bocachica vs. TBA, 6 rounds, welterweights

At Huntington, N.Y.:

  • Cletus Cletus Seldin vs. Renald Garrido, 10 rounds, welterweights

  • Danny Gonzalez vs. Deonte Wilson, 8 rounds, junior welterweights

  • Anthony Laureano vs. Oscar Valdez, 6 rounds, junior welterweights

  • Vinny D'Angelo vs. Brandon Bey, 4 rounds, super middleweights

September 29

At Philadelphia:

  • Junior Castillo vs. Gabriel Pham, 10 rounds, super middleweights

  • Christian Carto vs. Alonso Melendez, 8 rounds, bantamweights

  • Mykal Fox vs. Marlon Aguas, 8 rounds, welterweights

  • Carlos Rosario vs. Jerome Conquest, 8 rounds, lightweights

  • Erik Spring vs. Anthony Prescott, 6 rounds, junior middleweights

  • Maynard Allison vs. Juan Rodriguez, 8 rounds, junior lightweights

  • David Gonzales vs. Darius Ervin, 6 rounds, junior welterweights

  • Robert Irizarry vs. Bryan Perez, 4 rounds, featherweights

  • Rasheed Johnson vs. Demetrius Williams, 4 rounds, welterweights

  • Amir Shabazz vs. Alan Lawrence, 4 rounds, light heavyweights

  • Sultan Zamir Ululu vs. Christopher Burgos, 4 rounds, junior lightweights

September 30

At Boston (ESPN Deportes):

  • Gary "Spike" O'Sullivan vs. Nick Quigley, 10 rounds, middleweights

  • Reckay Dulay vs. Dardan Zenunaj, 10 rounds, junior lightweights

  • Everton Lopes vs. TBA, 6 rounds, lightweights

  • Greg Vendetti vs. Casey Kramlich, 10 rounds, junior middleweights

  • Carlos Gongora vs. Henry Beckford, 8 rounds, super middleweights

  • Shayna Foppiano vs. Lamarya Geary, 4 rounds, female junior middleweights

  • Travis Gambardella vs. Anthony Everett, 4 rounds, junior middleweights

  • Raymond Moylette vs. Hector Rivera, 6 rounds, lightweights

  • Mike Ohan Jr. vs. Bruno Dias, 4 rounds, welterweights

At Riga, Latvia:

  • Mairis Briedis vs. Mike Perez, 12 rounds for Briedis' WBC cruiserweight title, World Boxing Super Series quarterfinals

  • Krzysztof Glowacki vs. Leonard Damian Bruzzese, 10 rounds, cruiserweights

At Liverpool, England:

  • Paul Butler vs. Stuart Hall, rematch, 12 rounds, WBA bantamweight eliminator

  • Rocky Fielding vs. David Brophy, 12 rounds, for Fielding's British and Brophy's Commonwealth super middleweight titles

  • Tom Farrell vs. Ohara Davies, 12 rounds, junior welterweights

  • Sean Dodd vs. Tom Stalker, 12 rounds, for Dodd's Commonwealth lightweight title

  • Anthony Fowler vs. Jay Byrne, 6 rounds, junior middleweights

  • Natasha Jonas vs. TBA, 4 rounds, female lightweights

  • Dereck Chisora vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

  • Scott Fitzgerald vs. Bradley Pryce, 6 rounds, junior middleweights

  • Craig Glover vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights

At Magdeburg, Germany:

  • Tom Schwarz vs. Ali Baghouz, 10 rounds, heavyweights

At Juncos, Puerto Rico:

  • Juan Manuel Lopez vs. Jayson Velez, 12 rounds, junior lightweights

At Aalst, Belgium:

  • Yves Ngabu vs. Bilal Laggoune, 12 rounds, for Ngabu's European cruiserweight title

At Stockholm, Sweden:

  • Anthony Yigit vs. Sandor Martin, 12 rounds, for Yigit's European junior welterweight title

  • Oliver Flodin vs. TBA, 4 rounds, middleweights


OCTOBER

October 3

At TBA (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Devon Alexander vs. Walter Castillo, 10 rounds, welterweights

  • Javontae Starks vs. TBA, 10 rounds, welterweights

October 5

At Uncasville, Conn.:

  • Vaughn Alexander vs. Elvin Ayala, 10 rounds, middleweights

  • Nate Green vs. Josh Crespo, rematch, 8 rounds, featherweights

  • Cassius Chaney vs. Jon Bolden, 6 rounds, heavyweights

  • LeShawn Rodriguez vs. Romon Barber, 6 rounds, middleweights

  • Enriko Gogokhia vs. Marcus Beckford, 6 rounds, welterweights

  • Kevin Asmat vs. TBA, 4 round, featherweights

  • Bakhram Murtazaliev vs. TBA, 6 rounds, middleweights

  • Ismael Villarreal vs. TBA, 4 rounds, middleweights

October 7

At Manchester, England (AWE):

  • Anthony Crolla vs. Ricky Burns, 12 rounds, lightweights

  • Sam Eggington vs. Mohamed Mimoune, 12 rounds, for Eggington's European welterweight title

  • Robbie Barrett vs. Lewis Ritson, 12 rounds, for Barrett's British lightweight title

  • Conor Benn vs. Nathan Clarke, 6 rounds, welterweights

  • Hosea Burton vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights

  • Gavin McDonnell vs. Jay Carney, 6 rounds, featherweights

  • Charlie Flynn vs. Liam Richards, 6 rounds, lightweights

  • Joe Ham vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

  • Sam Hyde vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights

  • Marcus Morrison vs. Alistair Warren, 6 rounds, middleweights

  • Scotty Cardle vs. TBA, 6 rounds, lightweights

At Stuttgart, Germany:

  • Chris Eubank Jr. vs. Avni Yildirim, 12 rounds, super middleweights, World Boxing Super Series quarterfinals

  • Firat Arslan vs. Mauricio Barragan, 10 rounds, cruiserweights

At London:

  • Andrew Selby vs. Maximino Flores, 12 rounds, WBC flyweight eliminator

  • Robin Dupre vs. Luke Watkins, 12 rounds, for vacant Commonwealth cruiserweight title

  • Asinia Byfield vs. Max Wicks, 10 rounds, junior middleweights

  • Chantelle Cameron vs. TBA, 8 rounds, female lightweights

At Buenos Aires, Argentina:

  • Miguel Barrionuevo vs. Adrian Veron, 12 rounds, welterweights

October 12

At Montpellier, France:

  • Karim Guerfi vs. Stephane Jamoye, 12 rounds, for Guerfi's European bantamweight title

October 13

At Indio, Calif. (ESPN Deportes):

  • Fidel Maldonado Jr. vs. Ismael Barroso, 10 rounds, junior welterweights

  • Pablo Cesar Cano vs. Marcelino Lopez, 10 rounds, junior welterweights

At TBA (Telemundo):

  • "Boxeo Telemundo"

At London:

  • Jason Cunningham vs. Reece Bellotti, 12 rounds, for Cunningham's Commonwealth featherweight title

October 14

At Carson, Calif. (PBC on Fox/Fox Deportes):

  • Leo Santa Cruz vs. Chris Avalos, 12 rounds, for Santa Cruz's WBA "super" featherweight title

  • Abner Mares vs. Andres Gutierrez, 12 rounds, for Mares' WBA "regular" featherweight title

At New York (Showtime):

  • Erislandy Lara vs. Terrell Gausha, 12 rounds, for Lara's WBA junior middleweight title

  • Jermell Charlo vs. Erickson Lubin, 12 rounds, for Charlo's WBC junior middleweight title

  • Jarrett Hurd vs. Austin Trout, 12 rounds, for Hurd's IBF junior middleweight title

At London:

  • George Groves vs. Jamie Cox, 12 rounds, for Groves' WBA super middleweight title, World Boxing Super Series quarterfinals

  • Patrick Nielsen vs. John Ryder, 10 rounds, super middleweights

At Managua, Nicaragua:

  • Felix Alvarado vs. Fahlan Sakkreerin Jr., 12 rounds, IBF junior flyweight eliminator

At Paris:

  • Tony Yoka vs. Jonathan Rice, 6 rounds, heavyweights

  • Money Powell IV vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

At Munich:

  • Francesco Pianeta vs. Kevin Johnson, 12 rounds, heavyweights

October 19

At Las Vegas (ESPN2/ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"

At Durham, N.C.:

  • Marko Bailey vs. Stevie Massey, 6 rounds, lightweights

  • Joseph Jackson vs. Monreco Goldston, 6 rounds, junior middleweights

  • Donnie Marshall vs. Marcos Primera, 6 rounds, junior middleweights

  • Blake Mansfield vs. TBA, 6 rounds, super middleweights

  • Nate Williams vs. Joe Coates, 4 rounds, heavyweights

  • Hasim Rahman Jr. vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

  • Landry Kore vs. TBA, 6 rounds, super middleweights

  • Carlos Olmeda vs. Vinnie Denierio, 4 rounds, junior lightweights

  • Darmani Rock vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

October 20

At TBA (Telemundo):

  • "Boxeo Telemundo"

At London:

  • Joe Joyce vs. Ian Lewison, 10 rounds, heavyweights

  • John O'Donnell vs. Tamuka Mucha, 10 rounds, welterweights

October 21

At Verona, N.Y. (HBO):

  • Jezreel Corales vs. Alberto Machado, 12 rounds, for Corrales' WBA junior lightweight title

At Belfast, Northern Ireland (HBO, same-day tape):

  • Ryan Burnett vs. Zhanat Zhakiyanov, 12 rounds, IBF/WBA bantamweight title unification

  • Paul Hyland Jr. vs. Stephen Ormond, 12 rounds, lightweights

  • Tommy Coyle vs. Tyrone McKenna, 12 rounds, junior welterweights

  • James Tennyson vs. Darren Traynor, 12 rounds, junior lightweights

  • Tommy McCarthy vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights

  • Joe Fitzpatrick vs. TBA, 4 rounds, lightweights

  • Feargal McCrory vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights

  • Gary Cully vs. TBA, 4 rounds, lightweights

  • David Joyce vs. TBA, 4 rounds, lightweights

At Newark, N.J.:

  • Murat Gassiev vs. Krzysztof Wlodarczyk, 12 rounds, for Gassiev's IBF cruiserweight title, World Boxing Super Series quarterfinals

At Stokke, Norway:

  • Cecilia Braekhus vs. Mikaela Lauren, 10 rounds, for Braekhus' WBC/WBA/IBF/WBO female welterweight title

At Leeds, England:

  • Josh Warrington vs. Dennis Ceylan, 12 rounds, IBF featherweight eliminator

  • Tyrone Nurse vs. Jack Catterall, 12 rounds, for Nurse's British junior welterweight title

  • Zelfa Barrett vs. Chris Conwell, 10 rounds, junior lightweights

  • J.J Metcalf vs. Damon Jones, 10 rounds, junior middleweights

At Philadelphia:

  • Victory Boxing

At TBA, Italy:

  • Francesco Patera vs. Yvan Mendi, 12 rounds, for Patera's European lightweight title

At Kempton Park, South Africa:

  • Simphiwe Vetyeka vs. Lerato Dlamini, 12 rounds, featherweights

  • Tshifhiwa Munyai vs. Azinga Fuzile, 12 rounds, featherweights

October 22

At Tokyo:

  • Hassan N'Dam vs. Ryota Murata, rematch, 12 rounds, for N'dam's WBA "regular" middleweight title

  • Ken Shiro vs. Pedro Guevara, 12 rounds, for Shiro's WBC junior flyweight title

October 27

At TBA (Telemundo):

  • "Boxeo Telemundo"

At Schwerin, Germany:

  • Juergen Braehmer vs. Rob Brant, 12 rounds, super middleweights, World Boxing Super Series quarterfinals

October 28

At Cardiff, Wales:

  • Anthony Joshua vs. Kubrat Pulev, 12 rounds, for Joshua's IBF/WBA heavyweight title

  • Kal Yafai vs. Sho Ishida, 12 rounds, for Yafai's WBA junior bantamweight title

  • Anahi Esther Sanchez vs. Katie Taylor, 10 rounds, for Sanchez's WBA women's lightweight title

  • Lenroy Thomas vs. Dave Allen, rematch, 12 rounds, for Thomas' Commonwealth heavyweight title

  • Frank Buglioni vs. Callum Johnson, 12 rounds, for Buglioni's British and Johnson's Commonwealth light heavyweight titles

  • Joe Cordina vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights

  • Joshua Buatsi vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights

  • Lawrence Okolie vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights

At Worcester, Mass.:

  • Vinnie Carita vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights

  • Bryan Daniels vs. Tracey Johnson, 6 rounds, heavyweights

  • Gabriel Gonzaga vs. Alando Pugh, 4 rounds, heavyweights

  • Anthony Laureano vs. TBA, 6 rounds, welterweights

  • Adrian Sosa vs. Shakha Moore, 4 rounds, welterweights

  • Edwin Soto vs. Anthony Everett, 4 rounds, junior middleweights

  • Bobby Harris III vs.Troy Artis, 4 rounds, super middleweights

  • Elvis Figueroa vs. Anthony Bowman, 4 rounds, super middleweights

  • Richard Rivera vs. Hansen Castillo, 4 rounds, cruiserweights

  • Wilfredo Pagan vs. Oscar Diaz, 4 rounds, junior welterweights

  • Omar Bordoy Jr. vs. Alan Beeman, 4 rounds, junior welterweight

At Newcastle, England:

  • Liam Smith vs. Liam Williams, rematch, 12 rounds, WBO junior middleweight eliminator

  • Thomas Patrick Ward vs. Sean Davis, 12 rounds, for Ward's British junior lightweight title

  • Josh Leather vs. Glen Foot, 10 rounds, junior welterweights

  • Nathan Gorman vs. Nick Webb, 10 rounds, heavyweights

  • Mark Heffron vs. TBA, 6 or 8 rounds, super middleweights


NOVEMBER

November 2

At Tuscon, Ariz. (ESPN2/ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"

November 3

At TBA (Telemundo):

  • "Boxeo Telemundo"

November 4

At New York (Showtime):

  • Deontay Wilder vs. Luis Ortiz, 12 rounds, for Wilder's WBC heavyweight title

  • Bermane Stiverne vs. Dominic Breazeale, 12 rounds, WBC heavyweight eliminator

At Monte Carlo:

  • "Monte Carlo Boxing Bonanza"

November 11

At Fresno, Calif. (ESPN/ESPN Deportes):

  • Jessie Magdaleno vs. Cesar Juarez, 12 rounds, for Magdaleno's WBO junior featherweight title

  • Jose Ramirez vs. Mike Reed, 10 rounds, junior welterweights

  • Artur Beterbiev vs. Enrico Koelling, 12 rounds, IBF light heavyweight eliminator

At Edinburgh, Scotland:

  • Josh Taylor vs. Miguel Vazquez, 10 rounds, junior welterweights

At Brampton, Ontario:

  • Samuel Vargas vs. Jussi Koivula, 10 or 12 rounds, welterweights

November 16

At San Juan, Puerto Rico (ESPN2/ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"

November 25

At New York(HBO):

  • Sergey Kovalev vs. Vyacheslav Sharbranskyy, 10 rounds, light heavyweights

November 30

At Oxon Hill, Md. (ESPN2/ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"


DECEMBER

December 9

At New York (ESPN/ESPN Deportes):

  • Vasyl Lomachenko vs. Guillermo Rigondeaux, 12 rounds, for Lomachenko's WBO junior lightweight title

December 14

At Indio, Calif. (ESPN2/ESPN Deportes):

  • "Golden Boy Boxing on ESPN"